Pěstování ze semínek
-KLÍČENÍ SEMEN IBIŠKŮ:
-Před zasazením semínko namočíme na 5h (někdy se uvádí i na 24h) do převařené, vychladlé vody - z důvody choroboplodných zárodků. Já osobně jsem semínka namáčel vždy přes noc. Po této době semínko vytáhneme z vody a opatrně z boku seřízneme tak, abychom pronikli přes tvrdou první, tmavou slupku až k semenu (pozor, abychom nepoškodili samotné semeno!). K seříznutí použijeme ostrý, tenký nůž - např. pracovní vysouvací. Díky narušení opravdu tvrdé slupky se k semenu Ibišku dostane hned od počátku dostatek vláhy, které započne rychlé klíčení a klíček projde hladce skrz. Semeno samotné by mělo vyklíčit i bez naříznutí, ovšem mně ze 3 semen, které jsem nenařízl, nevyklíčilo ani jedno. Po nějaké době jsem tedy semena vyjmul ze zeminy a zpětně jsem semena naříznul. Semena bylo shnilá, zapáchala a uvnitř vznikla kašovitá hmota. Proto silně doporučuji naříznutí! Semeno samotné je velmi tvrdé a obsahuje vnější, tvrdý, tmavý obal a pod ním je ještě vnitřní, tenký obal, který semeno chrání. Rostlina tedy musí prorazit několik vrstev a naříznutím tomu velmi ulehčíme. Vrstvy semena, které již vyklíčilo, vidíme na 2. obrázku pod tímto odstavcem.
-Semínko sázíme do připraveného substrátu v malém květináčku, do pařeniště, či do již naboptnalých tablet. Substrát musí být dostatečně vlhký, ale ne mokrý! Přílišné přemokření může způsobit hnilobu semene! Semínko sázíme tak, aby bylo přikryto slabou vrstvou zeminy. Takto zasazené semínko přikryjeme průhledným víkem (kvůli světlu), které nám zajistí dostatečnou vzdušnou vlhkost - ta je zásadní pro to, aby semínko vyklíčilo! Nedostatečná vzdušná vlhkost a vyschlý substrát znamená pro semínko zkázu.
-Já zakrýval půdu klasickou sklenicí od zavařenin. Viz fotografie.
-Během klíčení můžeme např. jednou týdně víko na chvíli pootevřít, zdá - li se nám, že půda začíná být příliš mokrá. Mně se to osvědčilo. Také jsem občas rozprašovačem mlžil povrch půdy, pod kterým bylo semínko schováno.
-Zde vidíme rostlinku starou něco málo přes týden (začínají se rozevírat listy):
-Po pár týdnech, kdy je rostlinka již větší (má dva první vyklíčené lístky), můžeme kryt z rostlinky občas sundat, aby si začala přivykat na pokojové klima. Již v této době musí mít rostlinka dostatek světla, aby měla od počátku nejvhodnější podmínky pro růst.
-Na obrázku rostlinka necelé 3 měsíce stará:
-K prvnímu seříznutí (zastřižení) můžeme přistoupit, jakmile má rostlinka asi 20 - 25 cm. To přispěje k jejímu zakošacení a vytvoření keříku. Chceme - li z rostlinky mít stromeček, zastřihujeme samozřejmě mnohem později, jakmile má rostlinka požadovanou výšku, kterou chceme, aby stromeček měl.
-Většinou se ovšem doporučuje rostlinku zastřihnout až po prvním kvetení. Zastřižení může prodloužit dobu čekání na první květ i o více, než o rok. Na zahraničních webech se o tom vedou různé debaty. Proto zvažte obě možnosti.
-Prvního kvetení se dočkáme v době od 12 - 36 měsíců. Vše záleží na kultivaru a podmínkách, které jste svým rostlinkám připravili.